Skip to content

220 W Peach StVineland, NJ 08360

Built 1928

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Oct 15, 1987

Property Information

Block2902
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage858
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
23%
Improvement Value:$73,400
77%
Total Assessment$95,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,047+0.7%
2024$3,027+5.0%
2023$2,883+5.8%
2022$2,725+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1687, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1928