Skip to content

306 W Pear StVineland, NJ 08360

Built 1936

Last Sale Price
$6,500
Last Sale Date
Apr 4, 1985

Property Information

Block2906
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,017
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
15%
Improvement Value:$78,400
85%
Total Assessment$92,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,942+0.7%
2024$2,923+5.0%
2023$2,784+2.9%
2022$2,705+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 1548, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1936