Skip to content

315 W Peach StVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2008

Property Information

Block2906
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,632
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
16%
Improvement Value:$85,800
84%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,241+0.7%
2024$3,220+5.0%
2023$3,067+2.9%
2022$2,980+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4031, Page 5034

Property Built

Built

Year Built: 1917