Skip to content

424 W Wood StVineland, NJ 08360

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block2913
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
16%
Improvement Value:$93,300
84%
Total Assessment$111,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,547+0.7%
2024$3,524+5.0%
2023$3,356+2.9%
2022$3,261+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$103,000
Sq Ft1,008DeedBook 4184, Page 5018Recorded9/5/2019

Property Built

Built

Year Built: 1977