Skip to content

314 W Wood StVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jan 23, 2009

Property Information

Block2914
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,578
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,200
12%
Improvement Value:$111,000
88%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,018+0.7%
2024$3,992+5.0%
2023$3,802+2.9%
2022$3,694+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4053, Page 7390

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 3500, Page 3380

Property Built

Built

Year Built: 1890