Skip to content

111 N Second StVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block2915
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,649
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,100
14%
Improvement Value:$129,600
86%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,798+0.7%
2024$4,767+5.0%
2023$4,541+2.9%
2022$4,411+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4014, Page 2089

Property Built

Built

Year Built: 1917