Skip to content

836 E Peach StVineland, NJ 08360

Built 1917
Apartment

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 22, 2001

Property Information

Block3005
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class25
Description2S-F-X,2
Dwellings4
Zoning06
Sq Footage2,080
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
39%
Improvement Value:$137,300
61%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+0.7%
2024$7,110+5.0%
2023$6,773+2.9%
2022$6,580+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2488, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1917