Skip to content

519 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 1938

Last Sale Date
May 23, 2000

Property Information

Block3001
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X- -,3
Dwellings2
Zoning10
Sq Footage1,696
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
16%
Improvement Value:$231,100
84%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,718+0.7%
2024$8,660+5.0%
2023$8,250+2.9%
2022$8,014+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2437, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1938