Skip to content

1017 E Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1922

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block5003
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,164
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
18%
Improvement Value:$120,000
82%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,633+0.7%
2024$4,602+5.0%
2023$4,384+2.9%
2022$4,259+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft2,164DeedBook 4217, Page 6459Recorded11/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1922