Skip to content

824 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 16, 2025

Property Information

Block3014
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1UG-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,100
14%
Improvement Value:$83,700
86%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,114+0.7%
2024$3,093+5.0%
2023$2,947+2.9%
2022$2,863+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft1,512DeedBook 4269, Page 4208Recorded4/25/2025

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2784, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1910