Skip to content

822 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block3014
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,624
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,100
17%
Improvement Value:$68,800
83%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,640+0.7%
2024$2,622+5.0%
2023$2,498+2.9%
2022$2,426+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 2837, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1900