Skip to content

208 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2021

Property Information

Block3014
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage752
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
15%
Improvement Value:$95,300
85%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,569+0.7%
2024$3,546+5.0%
2023$3,378+2.9%
2022$3,281+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1193, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1922