Skip to content

722 E Wood StVineland, NJ 08360

Built 1887
Commercial

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jan 28, 1994

Property Information

Block3016
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0030

Building Details

Building ClassR-CPO
Description2S-F-1UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
51%
Improvement Value:$85,600
49%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+0.7%
2024$5,475+5.0%
2023$5,216+2.9%
2022$5,067+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2039, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1887