Skip to content

1217 Glenwood DrVineland, NJ 08361

Built 1960

Last Sale Price
$129,700
Last Sale Date
Oct 23, 2000

Property Information

Block5228
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,840
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
19%
Improvement Value:$141,600
81%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,591+0.7%
2024$5,554+5.0%
2023$5,291+2.9%
2022$5,140+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$129,700
DeedBook 2470, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1960