Skip to content

1117 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Jan 28, 2010

Property Information

Block3113
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,016
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
19%
Improvement Value:$125,400
81%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+0.7%
2024$4,868+5.0%
2023$4,637+2.9%
2022$4,505+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4067, Page 1011

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 2632, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1955