Skip to content

36 Northwood DrVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 1, 2008

Property Information

Block3113
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,652
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
14%
Improvement Value:$227,500
86%
Total Assessment$263,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,383+0.7%
2024$8,328+5.0%
2023$7,933+2.9%
2022$7,707+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4043, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1955