Skip to content

37 Victory AveVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$58,000
Last Sale Date
Dec 14, 1984

Property Information

Block3113
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,530
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
23%
Improvement Value:$113,800
77%
Total Assessment$148,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,725+0.7%
2024$4,694+5.0%
2023$4,471+2.9%
2022$4,344+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 1535, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1951