Skip to content

1059 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block3116
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,368
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
19%
Improvement Value:$101,800
81%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,996+0.7%
2024$3,970+13.4%
2023$3,501+2.9%
2022$3,401+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,368DeedBook 4216, Page 3224Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$68,131

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 4160, Page 4755Recorded11/29/2017

Property Sale

Sale
$164,800
DeedBook 4024, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1925