Skip to content

57 S Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1917

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block4213
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,344
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
31%
Improvement Value:$80,000
69%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,684+0.7%
2024$3,660+5.0%
2023$3,486+2.9%
2022$3,387+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2565, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1917