Skip to content

3329 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1997
Industrial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 25, 2011

Property Information

Block314
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1S-M-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage5.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$534,700
35%
Improvement Value:$1,005,400
65%
Total Assessment$1,540,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,037+0.7%
2024$48,713+5.0%
2023$46,403+2.9%
2022$45,079+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 4079, Page 1716

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1704, Page 55