Skip to content

2251 Maple AveVineland, NJ 08361

Built 1900

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block3202
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,976
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
33%
Improvement Value:$81,000
67%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,837+0.7%
2024$3,811+5.0%
2023$3,631+2.9%
2022$3,527+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 4197, Page 9576Recorded9/10/2020

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 2571, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1900