Skip to content

917 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Aug 31, 2001

Property Information

Block3101
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings3
Zoning03
Sq Footage1,976
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
15%
Improvement Value:$92,800
85%
Total Assessment$109,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,477+0.7%
2024$3,454+5.0%
2023$3,290+2.9%
2022$3,196+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2536, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1900