Skip to content

653 N Brewster RdVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block3301
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage920
Acreage1.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,800
40%
Improvement Value:$67,200
60%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,566+0.7%
2024$3,543+5.0%
2023$3,375+2.9%
2022$3,278+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft920DeedBook 4146, Page 6773Recorded11/1/2016

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2825, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1900