Skip to content

2253 E Oak RdVineland, NJ 08361

Built 1925

Last Sale Date
Apr 23, 2064

Property Information

Block2502
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage948
Acreage2.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
41%
Improvement Value:$65,500
59%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,550+10.3%
2024$3,220+5.0%
2023$3,067+2.9%
2022$2,980+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft948DeedBook 4274, Page 5504Recorded8/26/2025

Property Sale

SaleMulti
$25,000
Sq Ft948DeedBook 4237, Page 9104Recorded2/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925