Skip to content

2720 Old Farm DrVineland, NJ 08361

Built 1990

Last Sale Price
$111,250
Last Sale Date
Apr 27, 1990

Property Information

Block3301
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,536
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
24%
Improvement Value:$124,200
76%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,203+0.7%
2024$5,168+5.0%
2023$4,923+2.9%
2022$4,783+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$111,250
DeedBook 1842, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1990