Skip to content

2700 Old Farm DrVineland, NJ 08361

Built 1990

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Aug 13, 2001

Property Information

Block3301
Lot72
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,512
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
24%
Improvement Value:$125,600
76%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,247+0.7%
2024$5,213+5.0%
2023$4,965+2.9%
2022$4,824+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2531, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1990