Skip to content

373 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2023

Property Information

Block2704
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage884
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
32%
Improvement Value:$78,400
68%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,678+0.7%
2024$3,653+5.0%
2023$3,480+2.9%
2022$3,381-2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$37,000
Sq Ft884DeedBook 4185, Page 5533Recorded10/4/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4096, Page 2962

Property Built

Built

Year Built: 1925