Skip to content

1305 Baylor AveVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block3506
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,536
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
22%
Improvement Value:$105,000
78%
Total Assessment$134,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,276+0.7%
2024$4,248+5.0%
2023$4,046+2.9%
2022$3,931+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 4169, Page 5774Recorded8/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1964