Skip to content

46 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1941

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block3602
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0036

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage836
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
29%
Improvement Value:$65,200
71%
Total Assessment$91,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,923+0.7%
2024$2,904+5.0%
2023$2,766+2.9%
2022$2,687+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft836DeedBook 4216, Page 4167Recorded10/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1941