Skip to content

30 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 1995

Property Information

Block3602
Lot33
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage690
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
35%
Improvement Value:$46,200
65%
Total Assessment$70,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,257+0.6%
2024$2,243+5.0%
2023$2,136+2.9%
2022$2,075+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931