Skip to content

33 Coney AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block3602
Lot39
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,367
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,100
25%
Improvement Value:$67,600
75%
Total Assessment$90,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,888+0.7%
2024$2,869+5.0%
2023$2,733+2.9%
2022$2,655+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2901, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1930