Skip to content

57 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1943

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Mar 5, 1993

Property Information

Block3603
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,093
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
21%
Improvement Value:$91,100
79%
Total Assessment$115,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,684+0.7%
2024$3,660+5.0%
2023$3,486+2.9%
2022$3,387+9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 1986, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1943