Skip to content

7 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1948

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block3603
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page3.6

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage920
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
22%
Improvement Value:$79,600
78%
Total Assessment$102,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,010+0.7%
2024$2,989+5.4%
2023$2,835+3.2%
2022$2,747+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2698, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1948