Skip to content

35 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block3603
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,322
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,600
17%
Improvement Value:$123,100
83%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,703+0.7%
2024$4,672+5.0%
2023$4,450+2.9%
2022$4,323+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,322DeedBook 4275, Page 5446Recorded9/19/2025

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4102, Page 8480

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4023, Page 1803

Property Built

Built

Year Built: 1940