Skip to content

62 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1944

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jun 9, 1998

Property Information

Block3603
Lot41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,664
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
18%
Improvement Value:$109,200
82%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,260+0.7%
2024$4,232+5.0%
2023$4,031+2.9%
2022$3,916+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2300, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1944