Skip to content

12 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2053

Property Information

Block3603
Lot64
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage768
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
25%
Improvement Value:$71,900
75%
Total Assessment$96,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,057+0.7%
2024$3,036+5.0%
2023$2,892+2.9%
2022$2,810+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 659, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1946