Skip to content

68 Holly Hill TerVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2023

Property Information

Block3701
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
27%
Improvement Value:$70,700
73%
Total Assessment$96,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,076+0.7%
2024$3,055+5.0%
2023$2,911+2.9%
2022$2,827+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 4165, Page 5348Recorded4/18/2018

Property Sale

Sale
$10,904

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 4159, Page 6856Recorded11/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955