Skip to content

11 W Almond StVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$144,400
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block3701
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,605
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,300
19%
Improvement Value:$109,700
81%
Total Assessment$135,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,298+0.7%
2024$4,270+5.0%
2023$4,068+2.9%
2022$3,951+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$144,400

From:

To:

Sq Ft1,605DeedBook 4135, Page 4089Recorded11/19/2015

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4021, Page 6376

Property Built

Built

Year Built: 1952