Skip to content

235 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1956
Commercial

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Oct 28, 2022

Property Information

Block3802
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building ClassR-LC
Description2S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,744
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,300
55%
Improvement Value:$108,700
45%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,838+0.7%
2024$7,786+4.8%
2023$7,430+2.9%
2022$7,222+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$530,000
Sq Ft7,744DeedBook 4235, Page 355Recorded11/16/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$270,275

From:

To:

Sq Ft7,744DeedBook 4165, Page 49Recorded4/3/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 4046, Page 3693

Property Built

Built

Year Built: 1956