Skip to content

211 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block3802
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building ClassR-LC
Description2S-B-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
54%
Improvement Value:$66,700
46%
Total Assessment$143,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,693+0.7%
2024$4,662+4.8%
2023$4,449+2.9%
2022$4,324+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,722DeedBook 4240, Page 9266

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4002, Page 8708

Property Built

Built

Year Built: 1926