Skip to content

219 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block3802
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building ClassR-LC
Description1S-CB-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
34%
Improvement Value:$173,200
66%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,629+0.7%
2024$8,571+4.8%
2023$8,180+2.9%
2022$7,950+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$239,000
DeedBook 4210, Page 7846Recorded6/14/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1762, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1928