Skip to content

209 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block3802
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building ClassR-LC
Description2S-F-2UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
58%
Improvement Value:$62,100
42%
Total Assessment$149,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,886+0.7%
2024$4,853+4.8%
2023$4,632+2.9%
2022$4,501+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 2725, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1947