Skip to content

211 S Sixth StVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block4010
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,424
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
17%
Improvement Value:$82,000
83%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,146+0.7%
2024$3,125+5.0%
2023$2,977+2.9%
2022$2,892+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,424DeedBook 4217, Page 7827Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 4138, Page 9509Recorded3/3/2016

Property Sale

Sale
$18,023
DeedBook 1695, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1910