Skip to content

610 E Cherry StVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Apr 23, 2014

Property Information

Block4110
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,453
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
11%
Improvement Value:$121,200
89%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,337+0.7%
2024$4,308+5.0%
2023$4,104+2.9%
2022$3,987+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,453DeedBook 4117, Page 8961Recorded6/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1920