Skip to content

210 S West BlvdVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 12, 2008

Property Information

Block3812
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,256
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
11%
Improvement Value:$127,300
89%
Total Assessment$142,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,544+0.7%
2024$4,514+5.0%
2023$4,300+2.9%
2022$4,177+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4048, Page 8083

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 4021, Page 8784

Property Built

Built

Year Built: 1900