Skip to content

120 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Dec 20, 1983

Property Information

Block3807
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage3,136
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
12%
Improvement Value:$120,300
88%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,340+0.7%
2024$4,311+5.0%
2023$4,107+2.9%
2022$3,990+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1489, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1890