Skip to content

710 Florence AveVineland, NJ 08360

Built 1920

Last Sale Price
$70,111
Last Sale Date
Sep 20, 2002

Property Information

Block4905
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,382
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
20%
Improvement Value:$113,600
80%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,521+0.7%
2024$4,491+5.0%
2023$4,278+2.9%
2022$4,156+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,111
DeedBook 2620, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1920