Skip to content

208 W Quince StVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block3906
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,613
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
15%
Improvement Value:$116,200
85%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+0.7%
2024$4,346+5.0%
2023$4,140+2.9%
2022$4,022+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4072, Page 7015

Property Built

Built

Year Built: 1950