Skip to content

117 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2014

Property Information

Block3901
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1S-B- -3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,686
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
10%
Improvement Value:$139,300
90%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,935+0.7%
2024$4,903+5.0%
2023$4,670+2.9%
2022$4,537+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946