Skip to content

200 W Chestnut AveVineland, NJ 08360

Built 1943
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 2, 2017

Property Information

Block3914
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page39

Building Details

Building ClassR-NC
Description1S-S-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,050
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
91%
Improvement Value:$20,500
9%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,189+0.7%
2024$10,122+5.0%
2023$9,642+2.9%
2022$9,366+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft8,050DeedBook 4149, Page 9842Recorded2/9/2017

Property Built

Built

Year Built: 1943